Projekt inteligentnego stetoskopu, współtworzony przez naszych studentów, Jakuba Michałowicza i Tomasza Skrzypczaka wraz ze studentami z Politechniki Wrocławskiej, otrzymał Nagrodę Specjalną w konkursie "Forum Młodych Mistrzów".
Kolejna edycja ogólnopolskiego międzyuczelnianego konkursu "Forum Młodych Mistrzów" została zorganizowana w ramach XXVI Forum Teleinformatyki pt. "System Informacyjny państwa wobec globalnej transformacji cyfrowej". Wśród przyznanych w tym roku wyróżnień znalazła się Nagroda Specjalna za wzorcową, wysoce efektywną pracę zespołową w okresie pandemii, która trafiła w ręcę naszych studentów - Jakuba Michałowicza i Tomasza Skrzypczaka z Wydziału Lekarskiego oraz ich kolegów z Politechniki Wrocławskiej: Karola Chwastyniaka, Wojciecha Kani, Wojciecha Korczyńskiego i Filipa Ciądera. Opiekunem nagrodzonego projektu "Interdyscyplinarny ProjectCoro AI - inteligentny stetoskop" jest dr inż. Zbigniew Szpunar.
Jak tłumaczą nasi studenci, głównym celem zespołu jest stworzenie stetoskopu na miarę XXI wieku. Specjalistycznie dobrany mikrofon i oprogramowanie pozwalające na „wyczyszczenie dźwięku” ze zbędnych szumów, aplikacja mobilna pozwalająca na nagrywanie i archiwizowanie badań oraz algorytm samodzielnie klasyfikujący wady zastawek serca są jego flagowymi założeniami.
To tylko początek pomysłów, których realizacji podjęli się w projekcie. Rolę ekspertów dziedzinowych pełni dwóch studentów Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Medycznego im Piastów Śląskich we Wrocławiu, Tomasz Skrzypczak i Jakub Michałowicz, odpowiednio z 4 i 5 roku. Sercem projektu jest interdyscyplinarny zespół składający się ze studentów Informatyki (Karol Chwastyniak, Wojciech Kania i Wojciech Korczyński) oraz Mechatroniki – Filip Ciąder, z Politechniki Wrocławskiej, pracujących pod opieką merytoryczną dr. inż. Zbigniewa Szpunara.
Twórcy projektu za pomoc w jego realizacji składają podziekowania pracownikom Centrum Chorób Serca USK w szczególności dr n. med. Annie Goździk oraz dr n. med. Marcie Obremskiej i prof. dr hab. Marcie Negrusz Kaweckiej, a także lek. Alicji Sołtowskiej, lek. Jakubowi Mercikowi i dr hab. Joannie Jaroch z Oddziału Kardiologii Szpitala Specjalistycznego im. T. Marciniaka.
Projekt został nagrodzony w kategorii „wzorcowej, wysoce efektywnej pracy zespołowej w okresie pandemii”, co wydaje się wyróżnieniem wyjątkowo trafnym, ponieważ jak twierdzą sami twórcy, forma, jaką zespół nabrał i utrzymał przez cały czas trwania projektu, jest powodem do dumy.