Blisko 5 milionów złotych otrzymają naukowcy Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu na prowadzone badania. Granty przyznane zostały przez Narodowe Centrum Nauki w ramach programu Opus.
Opus to program, który pozwala dofinansować projekty badawcze, w tym zakup lub wytworzene aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów. NCN rozstrzygnęło właśnie 16.edycję programu. Opus to program, który pozwala dofinansować projekty badawcze, w tym zakup lub wytworzene aparatury naukowo-badawczej niezbędnej do realizacji tych projektów,
Wpłynęło aż 1880 wniosków z czego do finansowania zostało zakwalifikowanych 361 projektów, 3 pochodziły z naszej uczelni. Największe dofinansowanie - blisko 2 miliony złotych otrzymał projekt realizowany przez zespół prof. Piotra Dzięgiela. Chodzi o "Określenie epigenetycznych mechanizmów modulacji wybranych genów z rodziny SOX oraz ich transkryptów jako potencjalnych markerów diagnostycznych i predykcyjnych w niedrobnokomórkowych rakach płuc NSCLC".
Blisko milion 900 tysięcy złotych dofinansowania pozwoli też na "Badanie mechanizmów plastyczności transmisji GABAergicznej w interneuronach i komórkach piramidowych hipokampa myszy" realizowane przez naukowców pod kierownictwem prof. Jerzego Mozrzymasa.
Kolejny projekt, kierowany przez dr. hab. Błażeja Misiaka realizowany jest w konsorcjum z Pomorskim Uniwersytetem Medycznym w Szczecinie oraz Instytutem Immunologii i Terapii Doświadczalnej im. Ludwika Hirszfelda PAN. Ma on określić znaczenie mikroflory oraz przepuszczalności bariery jelita grubego w patofizjologii schizofrenii - w poszukiwaniu uwarunkowań podprogowego stanu zapalnego i dysregulacji metabolicznej. NCN dofinansował go kwotą miliona złotych.
Wszytkie projekty realizowane są na Wydziale Lekarskim.