Zespół ds. Zarządzania Kryzysowego na podstawie wcześniejszego opracowania prof. Beaty Jankowskiej-Polańskiej przygotował wytyczne dla osób przystępujących do egzaminu dyplomowego teoretycznego na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu.
I. Zdający, komisja egzaminacyjna oraz inne osoby biorące udział w organizowaniu i przygotowaniu egzaminów w Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu
1. Na egzamin może przyjść wyłącznie osoba zdrowa, bez objawów chorobowych sugerujących chorobę zakaźną takich jak: podwyższona temperatura ciała, katar, kaszel, duszność, zaburzenia węchu i smaku, ból gardła, bóle w klatce piersiowej, biegunka.
2. Nie może wziąć udziału w egzaminie osoba:
(a) nieszczepiona przeciw Covid-19, która przebywa w domu z osobą na kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych albo sama jest objęta kwarantanną lub izolacją w warunkach domowych.
(b) szczepiona przeciw Covid-19, u której pojawiły się objawy wymienione w punkcie 1.
(c) która stosuje aktualnie leki przeciwgorączkowe z powodu gorączki i/lub infekcji lub ma podwyższoną temperaturę ciała (> 37,5o C).
3. Zdający nie powinni wnosić zbędnych rzeczy (w tym książek, telefonów komórkowych, itp.) do sali, w której odbywa się egzamin.
4. Podczas egzaminu każdy zdający korzysta z własnych przyborów piśmienniczych. W przypadku korzystania z materiałów piśmienniczych zapewnionych przez uczelnię, wymagana jest ich dezynfekcja po każdym zdającym. Zdający nie mogą pożyczać przyborów od innych zdających.
5. Uczelnia nie zapewnia wody pitnej.
II. Środki bezpieczeństwa osobistego
1. Komisja egzaminacyjna określa miejsce i godzinę, gdzie zdający powinni się stawić w dniu ustalonego terminu egzaminu. Te informacje są podawane do wiadomości zdających przed planowanym terminem egzaminu.
2. W oczekiwaniu na wejście do budynku lub sali egzaminacyjnej, zdający zachowują odpowiedni odstęp (co najmniej 1,5 m).
3. Na teren budynku, w którym ma odbywać się egzamin, mogą wejść wyłącznie osoby (studenci i Komisja Egzaminacyjna) z zakrytymi ustami i nosem (maską co najmniej chirurgiczną).
4. Wszystkie rzeczy osobiste, zbędne podczas egzaminu (plecak, kurtka, telefon, torba) należy przed wejściem do sali egzaminacyjnej pozostawić w przygotowanych szafkach/szatniach. Podczas pozostawiania i odbierania rzeczy, należy zachować odpowiednie środki bezpieczeństwa (dystans 1,5 m, osłona ust i nosa maską co najmniej chirurgiczną).
5. W budynku podczas trwania egzaminu należy wyznaczyć osobę odpowiedzialną za nadzorowanie ruchu wchodzących i wychodzących studentów oraz korzystanie z szatni.
W szatni, obowiązuje dystans społeczny i zakrywanie nosa i ust maską co najmniej chirurgiczną.
III. Szczegółowe rozwiązania związane z organizacją pracy osób biorących udział w egzaminie
1. Jeżeli zdający ze względów zdrowotnych nie może zakrywać ust i nosa, powinien to zgłosić Dziekanowi nie później niż 1 dzień przed egzaminem, a w dniu egzaminu przedstawić zaświadczenie od lekarza POZ zwalniające go z tej konieczności. Sposób zdawania egzaminu zostanie ustalony indywidualnie.
2. Jeśli do egzaminu przystępuje zdający cierpiący na alergię albo inne schorzenie przewlekłe, którego objawami mogą być kaszel, katar lub łzawienie, zobowiązany jest poinformować o tym fakcie przewodniczącego komisji egzaminacyjnej, w celu uniknięcia sytuacji, kiedy objawy zostaną uznane za niepokojące.
IV. Środki bezpieczeństwa związane z organizacją przestrzeni, budynków, pomieszczeń
1. Przy wejściu do budynku, w którym odbywać się będzie egzamin, wejściu do szatni oraz do sali egzaminacyjnej należy umieścić płyn do dezynfekcji rąk (środek na bazie alkoholu, min. 60%) oraz zamieścić informację o obowiązku korzystania z niego przy każdym wejściu na teren budynku.
2. Egzamin może być przeprowadzony pod warunkiem zachowania zasad bezpieczeństwa, w tym ustalonych odstępów pomiędzy zdającymi oraz pomiędzy członkami komisji egzaminacyjnej a zdającymi.
3. Drzwi do sali oraz wszystkie drzwi do pomieszczeń, w których przebywać będą osoby zdające powinny być otwarte.
4. Pomieszczenia, w których będzie realizowany egzamin, powinny być regularnie wietrzone (jeśli możliwe, również podczas egzaminu).
5. Należy zapewnić regularną dezynfekcję toalet. Należy ograniczyć liczbę osób przebywających w jednej łazience, na drzwiach wejściowych powinna zostać umieszczona informacja na temat maksymalnej liczby osób, które mogą znajdować się wewnątrz. Liczba osób jednocześnie przybywających w toalecie powinna być o połowę mniejsza od liczby toalet.
6. W każdej toalecie, oprócz mydła i ręczników jednorazowych, powinien znajdować się płyn do dezynfekcji rąk (na bazie alkoholu co najmniej 60%) na bieżąco uzupełniany przez personel budynku.
7. Rekomenduje się monitoring codziennych prac porządkowych, ze szczególnym uwzględnieniem utrzymywania w czystości ciągów komunikacyjnych oraz dezynfekowania powierzchni dotykowych: poręczy, klamek, włączników światła, klawiatur, myszek, uchwytów, poręczy krzeseł i powierzchni płaskich.
8. Miejsca siedzące i powierzchnie dotykowe należy dezynfekować po każdym zdającym.
9. Przed wejściem do budynku, w którym odbywa się egzamin oraz przed salą egzaminacyjną należy umieścić informację dotyczącą zakazu grupowania się oraz przestrzegania obowiązującego dystansu co najmniej 1,5 metra.
10. Podczas egzaminu teoretycznego miejsca siedzące należy zorganizować w taki sposób, aby pomiędzy zdającymi zachowany był co najmniej 1,5-metrowy odstęp (w każdym kierunku).
11. Jeżeli w jednym budynku przewidziane jest przeprowadzenie więcej niż jednego egzaminu w ciągu jednego dnia, konieczne jest zapewnienie możliwości rozdzielenia osób wychodzących z egzaminu od osób wchodzących na kolejny egzamin.
W tym celu zobowiązuje się Dziekana do wyznaczenia osoby, która:
Przygotuje plan organizacji egzaminu z uwzględnieniem wszystkich pomieszczeń i czasu trwania każdego egzaminu. Plan powinien uwzględnić odstępy czasowe pomiędzy kolejnymi zdającymi (podczas których przekazywane będą informacje dotyczące organizacji korzystania z szatni), czas trwania egzaminu, przerwy na dezynfekcję i wietrzenie sali. Należy zwrócić uwagę, aby plan zorganizować tak, by studenci zdający w kilku salach nie wchodzili do budynku jednocześnie, nie korzystali z szatni w tym samym czasie, oraz mieli szansę zachować zalecany 1,5-metrowy dystans społeczny.
Przed rozpoczęciem egzaminu zdający zostaną poproszeni o podpisanie oświadczenia potwierdzającego zapoznanie się z wytycznymi dla osób przystępujących do egzaminu dyplomowego.
Oświadczenie studenta przystępującego do egzaminu dyplomowego - załącznik do pobrania
Informacja dodatkowa:
1. Należy ograniczyć korzystanie z windy w budynku, w którym odbywa się egzamin, do niezbędnego minimum.
2. Jeśli korzystanie z windy jest konieczne (w uzasadnionych przypadkach zdrowotnych lub w razie konieczności transportu sprzętu ciężkiego) w windzie powinny przebywać nie więcej niż 2 osoby w jednym czasie, zachowując między sobą największą możliwą odległość, mając założone maski co najmniej chirurgiczne, zakrywające usta i nos.
3. Przyciski w windach, uchwyty itd. powinny być regularnie dezynfekowane.
4. Przy i/lub w windach należy zamieścić informację dotyczącą ograniczenia możliwości korzystania z urządzeń dostępnych do użytku tylko ze wskazań zdrowotnych lub w razie konieczności transportu sprzętu ciężkiego, ograniczeń liczby osób oraz obowiązku zakrywania ust i nosa w czasie, kiedy w windzie znajdują się dwie osoby.
5. Wszystkie informacje i instrukcje adresowane do egzaminowanych studentów powinny być przygotowane i publikowane w językach polskim i angielskim.