Plany na rewitalizację kampusu, jakość dydaktyki i ścieżka rozwoju pracowników zdominowały spotkanie p.o. rektora prof. Piotra Ponikowskiego z pracownikami katedr i zakładów teoretycznych z obszaru tzw. starego kampusu.
- Przyszedłem przede wszystkim słuchać tego, jakie macie Państwo pomysły i problemy - zadeklarował na początku spotkania p.o. rektora. Prof. Piotr Ponikowski podziękował zebranym za wysiłek dydaktyczny - z reguły dobrze oceniany przez studentów w ankietach - oraz naukowy, bo jak podkreślał, wiele dużych projektów prowadzonych jest przez pracowników zaproszonych na spotkanie jednostek.
Bardzo dużo uwagi poświęcono przyszłości zabytkowego kampusu. P.o. rektora podkreślał konieczność stworzenia grupy, która weźmie na siebie przygotowanie planów, zaprosił wszystkich chętnych do włączenia się w jej prace. Zdaniem prof. Piotra Ponikowskiego, żeby móc realnie myśleć o szukaniu dofinansowania konieczne jest przygotowanie pomysłu na to, co i w jakiej kolejności chcielibyśmy zrobić, bo zdecydowanie trzeba założyć podzielenie inwestycji na etapy.
Uczestnicy proponowali dydaktyczne przeznaczenie kampusu, z uwzględnieniem potrzeb prowadzonej tu działalności naukowej. Uczymy w złych warunkach - podkreślali.
W czasie spotkania wiele uwagi poświęcono problemom kadrowym i konieczności lepszego motywowania pracowników, co w katedrach teoretycznych jest szczególnie trudne wobec stawek wypłacanych rezydentom w szpitalach. P.o. rektora poinformował o projakościowych i motywacyjnych rozwiązaniach, które przewidziano w nowym regulaminie wynagradzania. Lada moment zostanie on przekazany związkom do konsultacji.
Wiele uwagi poświęcono jakości dydaktyki i konieczności odpowiedzenia na pytanie dlaczego tak pogorszyła się w ostatnich latach zdawalność LEK-u. Pojawiły się sugestie zweryfikowania wykorzystania naszej bazy dydaktycznej, rozważano pomysł zblokowania zajęć z danego przedmiotu, by ułatwić pracę naukowo-badawczą.
Zwrócono także uwagę na fakt, że było to pierwsze spotkanie urzedującego rektora z przedstawicielami jednostek teoretycznych. Ich przedstawiciele podkreślali potrzebę takich spotkań i rozmów, które mogą zaowocować konkretnymi propozycjami rozwiązań dla problemów, z którymi się na co dzień borykają.
Fot. Tomasz Walów