Przygotowania do egzaminu OSCE na UMW trwają. Dobre praktyki w zakresie jego organizacji nasza delegacja naukowa obserwowała ostatnio w Lublinie, gdzie egzamin ten organizowany jest już od kilku lat.
Egzaminy OSCE (Objective Structured Clinical Examination), czyli Obiektywny Strukturyzowany Egzamin Kliniczny jest narzędziem oceny umiejętności klinicznych i najczęściej stosowaną metodą w ewaluacji efektów kształcenia. Jednym z zadań jakie postawił przed sobą Dziekan Wydziału Lekarskiego prof. Andrzej Hendrich, w momencie obejmowania stanowiska, było właśnie wprowadzenie dla studentów kierunku lekarskiego egzaminu OSCE.
Przygotowania do OSCE na UMW
Od wielu miesięcy trwają przygotowania do przeprowadzenia ww. egzaminu w naszym Centrum Symulacji Medycznej - na razie w formie testowej i tylko dla chętnych. Zaangażowana jest w to duża grupa nauczycieli, którzy reprezentują przedmioty kończące studia medyczne, tj. chirurgię, choroby wewnętrzne, ginekologię, medycynę rodzinną, medycynę ratunkową, pediatrię oraz psychiatrię.
W dniach 17-18 lutego Dziekan Wydziału Lekarskiego wraz z prodziekan Katarzyną Zatońską oraz Marzeną Zielińską przebywali w Uniwersytecie Medycznym w Lublinie, aby bezpośrednio obserwować organizację oraz przebieg egzaminu OSCE, który organizowany jest dla tamtejszych studentów od kilku lat. Dziekani mieli możliwość obserwować przebieg egzaminu z zakresu pediatrii, psychiatrii oraz medycyny ratunkowej i usłyszeć na co zwrócić uwagę, i jak się do tego przygotować.
OSCE w praktyce
Organizacja egzaminu jest ogromnym przedsięwzięciem logistycznym. Studenci przechodząc przez szereg stacji są obserwowani i oceniani przez egzaminatorów przy pomocy list kontrolnych (checklist). Egzaminatorzy oceniają umiejętności studentów m.in. w zakresie: zbierania wywiadu, badania fizykalnego, rozwiązywania problemów etycznych w różnych sytuacjach klinicznych, umiejętności komunikacji i umiejętności interpretacji danych klinicznych, oceny stanu psychicznego, monitorowania czynności życiowych, ect.