Drugiego marca w budynku Wydziału Farmaceutycznego z O. Analityki Medycznej przy ul. Borowskiej odbyła się konferencja „2nd Wroclaw Scientific Meetings”. Młodzi naukowcy z całego świata mieli okazję wysłuchać wykładów znanych specjalistów w dziedzinie medycyny, biotechnologii i bioinżynierii oraz zaprezentować wyniki własnych badań.
Po uroczystym rozpoczęciu konferencji i powitaniu uczestników przez panią Prof. Jolantę Saczko z Katedry i Zakładu Biochemii Lekarskiej uczestnicy wysłuchali wykładu Prof. Thomas’a Vernier’a (Old Dominion University, Norfolk, USA), który wprowadził młodych naukowców w zagadnienie elektromanipulacji błon komórkowych w nanoskali. Po stymulującym wykładzie uczestnicy mieli okazję zaprezentować swoje badania kolegom i wyniki swoich badań zgromadzonym ekspertom i kolegom. Następnie, podczas przerwy kawowej skorzystaliśmy z możliwości dyskusji w trakcie sesji plakatowej. Młodzi naukowcy mieli również okazję wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach cytometrycznch prowadzonych przez firmę Sysmex. W ramach kolejnego inspirującego wykładu Pani Profesor Kazimiera Anna Wilk z Politechniki Wrocławskiej wprowadziła uczestników w tajniki wytwarzania różnego typu nanonośników i wykorzystywania ich do terapii, diagnostyki i bioobrazowania. Młodzi naukowcy mieli również okazję wzięcia udziału w bezpłatnych warsztatach cytometrycznch prowadzonych przez firmę Sysmex oraz dr Helenę Moreiro. Ostatnią sesję prezentacji ustnych zamknął wykład Prof. Saulius’a Šatkauskas’a (Vytautas Magnus University, Kowno, Litwa) wyjaśniający mechanizm elektrotransferu DNA. Na zakończenie, Prof. Jolanta Saczko oraz dr hab. Julita Kulbacka podziękowały uczestnikom za tak liczne przybycie i aktywny udział w konferencji. Członkowie Komitetu Naukowego przyznali nagrody za 3 najlepsze wystąpienia ustne i 3 najlepsze prezentacje plakatowe, przyznano również dwa wyróżnienia. Łącznie w konferencji wzięło udział 144 zarejestrowanych uczestników oraz bierni słuchacze ze wszystkich wrocławskich uczelni. Jak przyznali sami wykładowcy, poziom zaprezentowanych prac był bardzo wysoki. W przyszłym roku planowane jest wydłużenie czasu trwania konferencji do dwóch dni oraz rozszerzenie jej statusu do rangi konferencji międzynarodowej.
Zamiast opłaty wpisowej, uczestnicy mogli wesprzeć Fundację Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci.
Materiały konferencyjne są dostępne pod linkiem http://www.bc.wydawnictwo-tygiel.pl/publikacja/4CE0ADF8-FB36-E560-0B77-1... .
Lista nagrodzonych laureatów oraz galeria zdjęć dostępna jest na stronie konferencji http://www.konferencje.umed.wroc.pl/2wsm/news/ .